Nuotekos - namų ūkyje ar gamyboje vartotas, gamyboje atsiradęs nereikalingas arba teritorijos paviršiumi, stogais ir pan. tekėjęs (lietaus, polaidžio, gatvių plovimo) vanduo.
Nuotekų rūšys
-
komunalinės nuotekos - gyvenamųjų rajonų nuotekos, kurių didžiąją dalį sudaro buitinės nuotekos. Jose būna ir gamybinių, lietaus nuotekų ir pašalinių vandenų
-
buitinės nuotekos - iš virtuvių, prausyklų, skalbyklų, vonių, tualetų ir panašių vietų nutekantis vanduo.
-
srutinės nuotekos - tualetų nuotekos
-
paviršinės nuotekos - į gruntą nesusigėręs kritulių vanduo, patenkantis į nuotakyną nuo žemės ar pastatų išorinio paviršiaus, taip pat sniego tirpsmo vanduo.
-
lietaus nuotekos - po gausaus lietaus žemės, statinių paviršiumi tekantis vanduo.
-
mišriosios nuotekos - kartu nutekančios buitinės ir paviršinės nuotekos.
-
gamybinės nuotekos - gamyboje vartotas ir jai nebetinkamas arba gamybos metu susidaręs nereikalingas vanduo.
Minimalios žinios projektuojant
Išvadų skaičius ir vieta nustatoma pagal stovų išdėstymą. Parenkamas toks variantas, kad būtų mažiausi horizontalių ruožų ilgiai ir mažiausias pravalų skaičius. Tai atvejis, kai išvadas įrengiamas simetriškai stovams pastato viduryje. Ilgas išvadas, įrengtas išilgai pastato, dažniau užsikemša. Išvadai klojami nemažiau kaip 0,02 nuolydžiu. Šiais laikais sistema montuojama iš plastikinių vamzdžių, kurie yra kompaktiški, lengvi ir nesunkiai montuojami, todėl praplečia interjero fantazijos ribas. Tačiau reiktų žinoti, kad tuoletui reiktų didesnio skersmens vamzdžio, rekomenduojamas 100 mm. Virtuvės plautuvei reiktų min. 50 mm, nes išpilama pakankamai stambių atliekų. Tokiems sanitariniams prietaisams kaip praustuvas, bidė, indaplovė ar skalbimo mašina, pakankamas yra 32 mm diametras. Tačiau esant galimybei mes rekomenduojame montuoti 50 mm skersmens vamzdžius. Taipogi jei šie prietaisai išdėstyti ilgais horizontaliais atstumais patariame ne toliau kaip už 2 m pereiti i didesnį skersmenį. Taip pat jei šie prietaisai sujungti į bendrą magistralę, tai magistralė turėtu būti didesnio skersmens. Tai reikalinga, kad vamzdžiai vėdintūsi ir būtų mažesnis jų užpildymas. Kad vamzdžiai vėdintūsi, būtina stovo aukščiausiame taške įrengti kvėpavimo vožtuvą. Tik tokiu būdu bus išsaugota hidraulinė užtvara (vanduo sifonuose) ir i patalpą nesklis nemalonus kvapas. Esant galimybei stovo vėdinamają dalį geriausia iškelti virš stogo dangos 0,3 - 0,5 m.
Išleidimo šulinys įrengiamas ne arčiau kaip 3m nuo pastato pamatų – kai gruntai yra sausi ir nemažiau 5m kai gruntai yra šlapi.
Visi horizontalūs nvamzdžiai klojami užtikrinančiu savitajį tekėjimą nuolydžiu. Minimalūs nuolydžiai gali būti skaičiuojami pagal formulę:
i=1/d i - nuolydis, d - diametras
Didžiausias leidžiamas nuolydis i= 0,15
Vamzdžių pripildymas turi būti 0,3 – 0,9. Iš dalies pripildytu vamzdžiu galima praleisti nenumatytus maksimalius debitus, viršijančius skaičiuojamuosius. Vyksta sistemos vėdinimas ir sudaromos sąlygos teršalams, kurie gali nusėsti vamzdyje, transportuoti.
Projektuojant kiemo nuotakyną reikia įvertinti vietovės reljefą. Norint atpiginti žemės darbus reikia numatyti mažiausią tinklo įgilinimą.
Kiemo nuotakynas įgilinamas tiek, kad būtų patogu prijungti išvadus. Vamzdyno įgilinimas priklauso ir nuo grunto įšalimo žiemą gylio. Mažiausias vamzdžio įgilinimas yra 1,10 – 1,20 m.
Tags:
nuotekos,
vanduo,
būti,
lietaus,
reiktų,
buitinės,
gamyboje,
kaip
Kiti straipsniai:
Vandentiekiu vadinamas kompleksas inžinerinių įrenginių ir machanizmų, kuriais miestai, gyvenvietės, pramonės įmonės ir kiti objektai centralizuotai aprūpinami vandeniu.Vandentiekio sistema privalo be sutrikimų tiekti vartotojams pakankamą kiekį reikalingo slėgio bei tinkamos kokybės vandenį. Šias funkcijas atlieka atitinkamai išdėstyti ir pagal nustatytą technologinį
Šiluma – energijos perdavimo forma. Šilumos kiekis lygus perduotos ar gautos energijos kiekiui. Ji skleidžiama trim būdais konvekcija, šiluminiu laidumu ir šiluminiu spinduliavimu.
Kas yra centrinio šildymo sistema?
Centrinio šildymo sistema - tai žiedu sujungta vamzdžių, šildymo prietaisų (radiatorių), šilumos generatoriaus (katilo) sistema, kuri yra užpildyta šilumos
Vėdinimas - oro kaitos sudarymas tarp uždaros erdvės ir lauko oro, taip užtikrinant:
• O2 ore papildymą,
• CO2 pašalinimą,
• vandens garų pertekliaus pašalinimą,
• oro teršalų pašalinimą.
Pastatuose oras būna užterštas mažais kiekiais įvairiausių junginių, kurie veikia žmogaus sveikatą.
Gerai izoliuotame pastate be vėdinimo arba su nepakankamu vėd